Misao na webu
CRNA GORA,
ti-bet

Kladionica ili kadionica

Ilustracija Anne Levy
Uživam u utakmicama, naročito otkako imamo pauzu za hidrataciju da bismo još 40 puta vidjeli reklame za kockarnice

Hej, superinteresantna osobo sa reklame ili osobo od uticaja na koju se mladi mogu ugledati, glumče, umjetniče, buntovniče, borče za prava ugorženih, revolucionaru, kralju, legendo gradska, oli se udarat po nosu? Nego što ću, kažeš ti, ali ću samo malo. Udaranje po nosu je super, samo treba pazit da se ne prećera. Tu je zajeb. Dakle samo lagano dječače plavi, djevojko u sutonu tihom, neprilagođeni mladiću, mangupe. Potrebna ti je jedino samokontrola koju imaju monasi sa vrha Tibeta, askete iz pustinjskih pećina, drevni podvižnici i žrtve pale za svoja vjerovanja. Tvoje je samo da budeš sposoban da se odupreš iskušenjima i uzbuđenjima za koja nisi znao da postoje, mislim, saznaćeš i to, čim te naša reklama dovede u tu priliku. Ali samo oprezno leba ti! Pazi molim te!

Dakle ako bi se ovako reklamirala droga (kojoj ipak ne treba reklama jer se, nažalost, svi drogiraju, i đeca i starci), možda bi bilo i nekih reakcija. Ovdje se radi o goroj stvari. Droga uništava ljudske životepojedinačno ali najčešće i onaj krug najbližih, ili ih barem udalji od nesrećnika pa svi pate nekako, ali se živi, šta ćeš mora se. Kocka, s druge strane, sahranjuje porodice, plemena, peta koljena i kičmene moždine društva koje je tradicionalno zatupljeno, stidi se poštenog rada, mašta o brzoj zaradi i izdizanju (ne stoke) iznad ostalih mučenika iz sela, siromašnih duhom – a bješe njihovo Carstvo nebesko!

Država tu neće reagovati, braniće kapitalizam i libertarijanski pristup biznisu od kojeg se i njima nađe nešto u čarapici, da mogu da popiju skupocjeni alkohol na nekom mjestu na kojem nema sirotinje a pogled je sjajan. Ali nisu problem izdajice svega ljudskog koje nam inače kroje kapu.

Gdje su udruženja roditelja, gde su razni pozivači na drevne vrijednosti, di su moderni ljevičari što postuju gluposti, đe je ovaj narod vrhunski? Gleda fudbal. I njihova đeca ga gledaju. I upijaju sve. Svaki zvuk, svaku priliku, šut ili paradu golmana, svaki Šofrov poklič, svaki urlik navijača, sve političke i socijalne nepravde. I sve reklame. I to nenormalno mnogo puta ponovljene, najogavnije reklame što se mogu zamisliti ako vam je iole stalo do umjetnosti marketinga i sličnih zabluda koje nam se sipaju u glavu.

Gledaju fudbal valjda, gledam i ja, stvarno je ok, uživam u utakmicama. Naročito otkako imamo pauzu za hidrataciju da bismo još 40 puta vidjeli reklame za kockarnice i smaranje nekog prosječnog glumca što mijenja karakter tri puta u tri rečenice.

Mislim, ok je to, ne koristimo opasne termine, nisam ih ni ja koristio u prvom pasusu, moramo se služiti eufemizmima da ne ispadne da smo zli, daleko bilo, čak smo počeli da se igramo i sa AI grafikom, koja, ipak se mora priznati, ima jednu sjajnu prednost. Prednost je možda pogrešna riječ, možda ipak da kažemo spasonosnu dimenziju. Ako reklame za kocku postanu većinske AI generisane, to bi moglo spasiti obraz našim uglednim umjetnicima, revolucionarima, buntovnicima, intelektualcima, profesorima, doajenima, braći i prijateljima od reklamiranja takve razarajuće pošasti kao što je kocka.

Eto nade za moderne grešnike - možda će virtuelni likovi na sebe preuzeti grijehe koje bismo mi, za trideset srebrnjaka, rado napravili i ostaviti nas da se žalimo na situaciju u zemlji, na politiku i kuda to zaboga ide ovaj svijet. Da se žalimo na nemaštinu, zagađenje, nedostatak čiste i pijaće vode. Uzeti nam grijehe i pustiti nas da se žalimo na sve. Siromašniji, ali čistije duše. Koliki bi bio koeficijent da bismo pristali na to?