Misao na webu
CRNA GORA,
protest u Podgorici

Vlada: Umjetnicima će biti uvećane zarade

Glumac Mišo Obradović na protestu u Podgorici, foto: Normalizuj
Sporne su izmjene Granskog kolektivnog ugovora za oblast kulture koji je potpisan u drugoj polovini marta i koji je izazvao proteste

Sindikat kulture glasaće za uvećanje zarade umjetničkoj grupi, saopšteno je iz kabineta predsjednika Vlade Crne Gore nakon sastanka sa sindikalcima.

"Umjetničkoj grupi poslova iz oblasti kulture biće uvećane zarade, a sve će biti uređeno posebnom Odlukom... uz prethodnu saglasnost Ministarstva finansija".

Već skoro mjesec dana traje spor radnika u kulturi koji svjedoči o oštroj podijeljenosti unutar te oblasti na umjetnike i stručni kadar, podjeli koja je dovela do situacije da članovi Sindikata kulture ne podrže povišicu plate umjetnicima koje načelno zastupaju.

Zbog toga je 10. aprila formiran Slobodni sindikat kulture Crne Gore, sa ciljem da se "otvori nova komunikacija sa institucijama", ili pokrene generalni štrajka zbog sporne odluke o povećanju zarada u kulturi koje skoro da je sasvim zaobišlo umjetnike.

Na skupu ispred zgrade Vlade u utorak ponovljeni su zahtjevi umjetnika i najavljena dalja borba za prava koja su im kako tvrde uskraćena. Šta god da se desi, umjetnički pečat neće izostati, kaže za Normalizuj glumica Katarina Krek.

“Uzdam da će i institucije prestati da nas odlažu u fascikle a da će društvo imati razumijevanja za preuzeti tovar loših izbora nekih prije nas i da nas neće mjeriti shodno njemu, rekla je Krek.

Umjetnici su protiv izmjena Granskog kolektivnog ugovora za oblast kulture koji je potpisan u drugoj polovini marta. Načelno, u internim pregovorima, stvaraoci, kojih je tek oko 150 u branši koja broji 2.000 zaposlenih, bili su zadovoljni obećanim povećanjem od 20 do 25%, da bi preko noći stigli do ozvaničenog koeficijenta od 3.5%. O smanjenju povećanja saznali su preko Instagram storija ministarstva, dok se Sindikat kulture pravio mrtav.

Svršen čin pred kojim su stavljeni glumci, ali i muzičari Muzičkog centra, bio je i povod za njihovu akciju. Krek je podsjetila da su nakon saznanja o promjeni koeficijenta tražili hitan sastanak, i da su usljed ćutanja uprave održali prvo okupljanje ispred zgrade ministarstva. Mediji su propušteni, predstavnici ministarstva su ušli u zgradu, a glumci su ostali ispred, da sačekaju kraj zvaničnog potpisivanja izmjena GKU. Krek tvrdi da je nakon potpisivanja, resorna ministarka Maša Vlaović napustila zgradu kroz sporedni ulaz, a da su tek naknadno primljeni na razgovor kod članova njenog kabineta.

Razgovor, kako ga opisuje, bio je iscrpljujuć i ogolio je „suštinu“ izjednačavanja koeficijenata: navodno ispravljanje višegodišnje nepravde prema stručnom kadru i izjednačavanje sa nivoom koji garantuje ekonomski program „Evropa sad“. To je urađeno na štetu umjetnika, misle u novom sindikatu koji je organizovao protest ispred zgrade Vlade.

Katarina Krek, foto: Dado Ljaljević

“Predsjednica Sindikata kulture Zorica Stijepović smatrala je da je najbolji način saniranja jedne nepravde stvaranje nove, navodeći da su radnici iz grupe stručnog kadra strpljivo čekali, te da bismo mi sada trebali da se vodimo njihovim primjerom jer ona čekanje smatra reprezentativnim načinom borbe”, kaže Krek.

Petar Garić iz Sindikata Muzičkog centra rekao je da 2016. godine, kada je potpisivan tadašnji Granski kolektivni ugovor, nije bilo nezadovoljnih, te da nije bilo pomena o ikakvoj diskriminaciji i nepravdi.

“Tadašnji ministar kulture i predsjednik Sindikata su dali izjave da su prezadovoljni, a sada je to dvodecenijska diskriminacija. Stekli smo utisak da nije problem njihove diskriminacije u odnosu na svijet, već u odnosu na nas, i nije moguće da smo mi krivi za tu diskriminaciju. Ako su već zadovoljni tim platama i koeficijentima, zbog čega neće biti zadovoljni ako mi dobijemo više?”, upitao je Garić.

Petar Garić, foto: Đorđe Cmiljanić

Ako neko pokuša da pronađe Sindikat kulture Crne Gore na internetu, dobiće tek par naslova crnogorskih portala u kojima su, po tagu, pomenuti u tekstovima vezanim za aktuelne izmjene GKU za oblast kulture. Da je Sindikat i u praksi maltene pitanje fikcije, Krek se uvjerila prije par godina kada je sa nekoliko koleginica pošla na teren i po podgoričkom naselju Stari Aerodrom tražila njihove prostorije.

“Stvarnu adresu ovog, inače do sada jedinog reprezentativnog sindikata, i dalje nemamo. Znam da je nonsens da sindikat djeluje kontra interesima radnika koje zastupa, ali ne nalazim nedeljama drugi odgovor do taj. S kojim interesom, i dalje je nejasno”, zaključuje Krek.

Upravo su predstavnici spornog sindikata na resornom odboru za GKU u oblasti kulture glasali protiv povećanja koeficijenta stvaralačkom kadru, da bi potom saopštili kako korekcija te norme nije u njihovoj nadležnosti.

Premijer Dritan Abazović rekao je na sjednici Vlade da je ovo jedinstven slučaj u svijetu da jedan sindikat glasa protiv povećanja plate radnicima koje predstavlja.

Objava članka podržana od Ministarstva kulture i medija kroz Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija